ÖFKENİN KARESİ

Öfkenin avantajları nelerdir? Biraz bu konu üzerine düşenelim mi? Şimdi birde dezavantajları düşünelim. Siz bunları düşünürken ben de size neden öfkeyi matematiksel bir terim olan “kare” ifadesini kullandığımı anlatacağım.

İnsan öfkelendiğinde ne olur? Daha önce internette, bir makalede gördüğüm yazı şöyle diyordu; Çevremizde algıladığımız bilgiler önce amigdalaya gelir. Burada bilginin kortekse mi, yoksa limbik sisteme mi gönderileceğine karar verilir. Gelen bilgi yeterince yoğun bir duygusal yüklenmeye neden olursa amigdalamız korteksi es geçerek bilgiyi limbik sisteme gönderir. Ki bu da kişinin beyninin alt kısımlarını kullanarak tepki vermesine yol açar. Amigdala böyle bir bilgi veya olay karşısında sonuçlarını düşünmeden harekete geçer (çünkü beynin bu bölgesinde düşünme, değerlendirme, karar alma gibi yetiler yoktur). (alıntıdır)

Öfke hiç bir zaman dostum olmadı bu hayatta. Ne zaman öfkelensem mutlaka birileri ya da bir şeyler sorumludur. Küçüklüğünü düşün ya da küçük birilerini. Çocuk ayağını sehpaya çarpar ve ağlar peki biz ne yaparız, sehpaya gider ” al sana neden kızımın ya da oğlumun canını acıttın hııı sana, bir daha yapma sakın” diyerek sehpaya vurur, daha sonra ise suçu sehpaya atarız. Hiç düşünmeden sorgulamadan direkt suçlarız. Başımıza gelen her şey için daima başkalarını suçlarız. Halbuki sehpanın dili olsa ” kör müsün be arkadaş, koskocaman sehpayı nasıl görmezsin az dikkat et ya hu !” der demi? Suçlu olan aslında çocuk, bir dahakine daha dikkatli geçmesi gerekir. Sen hem koskocaman sehpayı görme, hem de gel sehpaya vur!

Öfkeniz yüzünden cezalandırılmazsınız öfkeniz tarafından cezalandırılırsınız. Öfke önce size zarar verir. Önce o ateşi siz avuçlarsınız, karşı tarafa attığınız zaman karşı taraftan çok siz yara alırsınız. Umarım anlatabilmişimdir “öfkenin karesini”. Öfke önce sizi yakar. Bu hayatta öfkenin ve korkunun bizi ele geçirmesine izin vermeyelim. Öfkelendiğiniz zaman, öfkenin dezavantajlarını düşünün ya da öfkenin avantajlarını düşünün eğer var ise…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: