YA SÜRGÜN YA HAPİS

Tüm hayatı iki seçenek arasında gitti geldi, Romantik komünist olarak da bilindi. Şimdi benim penceremden Nazım Hikmet Ran.

1902 Selanik doğumlu olan Ran Türk anne aynı zamanda Alman, Çerkez kökenli bir babandan dünyaya gelmişti. O dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren tüm evrende bir dizi olay gerçekleşmişti bile, ama henüz Ran bunu bilmiyordu… Ran Kurtuluş Savaşı için Anadoluya geçtikten sonra hastalandı ve hastalığı yüzünden savaştan ayrılmak zorunda kaldı. İlerki yıllarda Bolu iline öğretmen olarak atanan Ran, Batum üzerinden Moskova’ya geçerek orada Siyasi Bilimler ve İktisadi okudu. Nazım Hikmet Komünizme merhaba diyordu. Ran 1921’de komünizme “hoş geldin hayatıma” dedi. Ran’ı genel olarak vatan ve aşk şiirleriyle biliriz. Bunun asıl sebebini bu yazının sonunda anlayacağınızı umuyorum. 1924 yılında ülkesine geri dönen Ran Türkiye Aydınlık Dergisinde çalışmaya başladı. Yayınladığı şiirler yüzünden 15 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu. Ran ilk olarak o sene “ya sürgün ya hapis” dedi, ve bu olay Ran’ın hayatı boyunca uzun bir süre böyle devam etti.. Nazım Hikmet Sovyetler Birliğine geri dönmek zorunda kaldı.Memleket hasretiyle yanan Ran 1924’de af sayesinde özlemini çektiği ülkesine geri döndü. Resimli Ay’da çalışmaya başladı.1930 senesinde hepimiz bildiği Piraye ile tanıştı ama seçimler Ran’ın peşini bırakmadı. O çok sevdiği kadınla evlenemiyor bir hayata başlayamıyordu, hayat ona Piraye’yi değil ya hapis ya da sürgünü sunuyordu. En sonunda tüm bu tutuklamalardan sonra Ran 1935 senesinde ” en çok sevdiğim kadın” dediği Piraye ile evlenebilmişti. Bu mutluluk sadece 3 sene sürmüştü. Ran 1938 senesinde tekrar 28 yıl hapis cezasıyla yargılandı.. Tüm dünyada şiirleri 50’den fazla dile çevrilecek olan Ran yazdıkları için, kendi ülkesinde hapis istemiyle yargılanıyordu. Ran “ya sürgün ya hapis” den yorulmuş olacak ki bu sefer hapis dedi.

Hapisde geçirdiği bu süre zarfında Piraye için yazdığı mektupları şiirleri hepimiz biliyoruz. Ran tek bir gün bile umudunu yitirmedi ondandır ki “yok öyle umutları yitirip, karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak” sözüyle kalplerimize umut filizleri ekti. Ran ne sevgisinden ne de memleketinden vazgeçti. Hayat Ran’ı yine istediği yere götürmeyecekti. 1949 senesinde Nazım Hikmet Ran’ın özgürlüğü için imzalar toplandı. 1950 yılında açlık grevine giren Ran’a özgürlüğü en sonunda verildi Tüm bu süre zarfında Ran, Piraye’ye olan aşkından vaz geçmiş son iki sene boyunca onu ziyarete gelen dayısının kızına aşık olmuştu. Belkide bu yüzdendir ki ” yürekli bir kadının başı, yüreksiz erkeğin omuzuna ağır gelir” dedi. Terk etmişti Ran, o “en çok sevdiğim kadın” dediği Piraye’yi. Hapishanede onu terk etmeyen eşini yüz üstü bırakmıştı.

Hapisten çıkan Ran Piraye’den boşanmış. 2 yıl dayısının kızı olan Münevver ile yaşamaya başlamıştı. 1951 senesinde vatandaşlıktan çıkarılan Ran Asgari mahkemede yarlanacağını, ölüm tehlikesi olduğunu öğrenince yine bir sürgün yahut hapis döngüsüne girmişti. Ran sürgün dedi ve Moskovaya geçti. Sovyetler Birliğinde olan Ran son aşkı olan Vera ile tanıştı ve ona aşık oldu, ama Vera farklıydı; o evli, çocuklu ve kendisinden 30 yaş ufaktı. Ran, Vera için şiirler yazdı Vera’ya dedi. En sonunda eşinden boşanan Vera, Ran ile 1960 yılında evlendi. Mutluluğu sadece 3 yıl sürdü. 3 Haziran 1963 yılında Moskova’da son aşkını bulduğu yerde öldü. Büyük ustayı ölümünün 56. senesinde en sevdiğim şiirlerinden olan “Sen Benim Sarhoşluğumsun” ile anıyorum.

Sen benim sarhoşluğumsun 
ne ayıldım 
ne ayılabilirim 
ne ayılmak isterim 
başım ağır 
dizlerim parçalanmış 
üstüm başım çamur içinde 
yanıp sönen ışığına düşe kalka giderim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: