HOŞ GELDİN 2002

Yıllardan 2002 aylardan yine bir Haziran. Milenyum çağına yeni girmiştik. Bir kadın olarak futbolla yakından ilgilenmemi her zaman ilginç buluyorlar. Nedense ben de onların, bunu ilginç bulmasını ilginç buluyorum. Eğer futbol ile karşılaşırken 10 yaşında 2002 senesinin Haziran ayındaysanız, evet baya ilgili oluyorsunuz.

Milenyum Türkiye’ye çok fazla yenilik getirmişti. Müziğimiz, ekonomik düzeyimiz her şeyin yolunda olduğu dönemlerdendi. Buna artı olarak bir de, futbol vardı. Ne yıldı ama be ! Tek nefes olmak nedir, nefesini içinde kaç saniye daha tutabilirsin ? İşte tüm bunları öğrendiğiniz senedir 2002 senesi. Yaz mevsiminde, Haziran ayında, gündüz vakti dışarıda çöl sessizliği olduğu senedir 2002 senesi. Mustafa Sandal’ın çıkardığı “Pazar’a Kadar” adlı şarkının, bir anda Türkiye milli takım için söylenmeye başlaması işte tüm bunların olduğu senede yakıldı o ateş. Gelin size o senelerden bahsedeyim, öyle sosyalmeyda gördükleriniz gibi bir şey değil. Hani derler ya “ anlatılmaz yaşanır” tam olarak öyle bir şey… Ben dilimin döndüğünce hislerimi paylaşacağım. Her şeyden önce Max ve Panda yarışı vardı. Dondurmalardan çıkan bedava sayısı bizi hastanelik etmeye yetiyordu ki, sanırım bu yüzden bedavalar çıkmıyor artık.

Hafızalara kazınan bazı durumlar vardı. Kuralar çekildi, sürpriz Türkiye ve Brezilya aynı grupta. O sene sanırım Futbolda Türkiye ve Brezilya’nın yükseliş senesiydi. Ümit Davala’nın saç stili de yaza damgasını vuran olaylardandı. 2002-2003 eğitim yılı Ümit Davala kafalarıyla geçmişti. O saçı tarz yapan şey o kafayla attığı goldü, imajı değil! Bir de İlhanımız vardı. İlhan Mansız da turnuvada ismini hafızalara kazıyanlardandı. Düz hafif uzun saçları, rüzgar gibi olmasını asla engel olmadı, onu hiç yavaşlatmadı, hepimiz buna altın golüyle şahit olduk. Ya Hakan Şükür’ün 11. Saniyede attığı gol. O da neydi öyle ? Gol olduktan üç beş saniye sonrasında gol sevinci atmış olabiliriz.

Unutulmadılar, her zaman saygıyla anıldılar. Büyük bir minnet borçluyuz. Ne Rüştü unutulur ne Yıldıray ne Tuncay. 2002 Türkiye A Milli kadrosu unutulmadınız. Sizi unutmadıklar, ektiğiniz o umut tohumu şimdi filizlenmeye başladı. 2019 A Milli Kadrosu bizde ektiğin umudu büyüttü. Tekrar “hoş geldin 2002” der gibi olduk. Ne diyeyim o zaman çocuklar, vurduğunuz gol olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: