HİÇLİĞİN SAVAŞI

Tüm dünya bu hayatta ne sahip olmak ister ? İnsanlık ne ister? Bir birey olarak siz ne istiyorsunuz? Bu dünya bir algıdır. Sevinciniz, hüznünüz bir algıdan ibarettir. Gelin bu algılardan bahsedelim.

Hiçliği düşündünüz mü? Hep birden fazla, daha fazla düşündük. Birden daha az olanı düşünmedik. “Neden birden az olanı düşünelim ki?” İnsanoğlu bu kadar kibirlidir işte… Hiç olduğumuzu kabul etmeyiz hep daha fazlasını düşünür, elde edemedikçe de bahaneler uydurur, başkalarını suçlarız.

İlk kez panik atak yaşadığımda bunun benim için utanç kaynağı olduğunu düşünmüştüm. Kaldı ki kimselere diyemiyordum. ( Malum Türk insanı sorunsalı deli miyim ben?) Bu süreci hiç kabul etmedim. Ben kabul etmedikçe de o daha çok ilerlerdi. Bunu şöyle tarif edeceğim. Odanızda bağlı bir ufak bir yaratık var sürekli bağırıyor aç ve beslemenizi istiyor siz, sırf bir saat sesine katlanamadığınız için ona yiyecek veriyorsunuz. Oysa ki yemek vermeyip birazcık o sese katlansanız. O varlık aç kalacak ve en sonunda yok olup gidecek. O varlık sizin korkularınız, örneğin yükseklik korkusu ya da ölüm boğulma. Siz boğulmaktan korktuğunuz için denize girmezseniz o varlığı beslemiş olursunuz. Korkularının üzerine gitmelisin der büyükler. Öyle bir haklılar ki… Ben korkularımın üzerine gittikçe, daha özgür olduğumu hissettim. Algılarım değişti, algılarım değiştikçe hayatım değişti ve tüm bunlar hep iyi bir yönde ilerledi.

Kendi içinize yönelmelisiniz. Düşüncelerin akıp gitmesine izin vermelisiniz. Kendi içinizde hiçliğin savaşını yapmalısınız. Bunu ancak meditasyon ve telkinlerle yapabilirsiniz. Yıllar önce meditasyon kelimesi için ben de aynı şeyi söylüyordum. “Bir işe yaramaz bu çok saçma! O da ne arkadaş” gibi şeyler…Takma kafana arkadaş bilmeyen insan çok konuşur…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: