OLURUNA BIRAK

Sıla’nın böyle bir şarkısı vardı değil mi ? “Oluruna bırak her neyse geçer, hayata zulmedip üzülmeye mi değer” Şarkılarda gerek özlü sözlerde hep akışına bırakılmaktan söz edilir. Peki sandığımız kadar zor mu ? Ben bir uzman değilim, ben sizlerle sadece kendi hayat tecrübelerimi paylaşabilirim.

Çok ünlü bir söz vardı, Şems-i Tebriziye ait olduğu söylenen. “Bazen akışına bırakmak gerekir; Yaprakları,suyu,mevsimleri,olayları ve insanları… Ve bekleyip görmek gerekir sonuçları.” Diyor. Peki bu nasıl olacak ? Hiç bir şey yapmamak için, düşünmemek için, akışına bırakmak için ne yapmak gerekiyor ? Cevap aslında çok basit, çok basit bir şey ama bizler için çok zor. Hiç bir şey yapmamak. Hayatımıza sadece devam etmemiz lazım.

Geçmişe ya da geleceğe bu kadar saplantılı olmak, bu denli düşünmek size hiç bir şey kazandırmayacak. Ruhunuzu dinlemeyi bilin. Meditasyonlar yapın. Lütfen meditasyon ve yoga öğretilerini küçümsemeyin. Küçümsemeyin diyorum çünkü ben de o insanlardandım. Panik atak beni meditasyona yönlendirdi. Takıntılarımdan, kaygı ve korkulardan arındırdı. Meditasyon, kişiyi sadece bulunduğu an’a yönlendiriyor. Kendinizi gerçek benliğinizi dinlemenizi sağlıyor. İşin sonunda akışına bırakmayı öğreniyorsunuz.

Bazen her şeyi kabullenip hayatı akışına bırakmak gerekir, her türlü hayat ulaşması gereken noktaya ulaşıyor. Sizin zorlamanıza gerek kalmıyor. Sert oldukça çok kırılır hayatınız, yumuşak oldukça da yok olur. Bırakın kendi doğasıyla hareket ettsin. Çünkü bu hayatta odak nokta siz değilsiniz. Siz sadece kelebeğin kanat çırpışındaki tek bir çırpınışsınız bu hayatta.

Kontrol etmeyi öğrenmek diye bir şey yok. Kontrol altına almak diye de… Kabulleniş var hayatı, iyisiyle kötüsüyle. Bu hayat sizin algınızdan ibaret. Yazımı çok sevdiğim bir sözle bitirmek istiyorum; “Dün tarih oldu, yarın ise bir bilmece bugün sana bir hediyedir bunun kıymetini bilmek gerekir.”(Kung Fu Panda) Kıymetini bileceğimiz bir gün diliyorum hepimize.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: