DUYGULARIN DİLİ

Yeryüzünde var olan her canlının duygusu vardır. Bu canlı türleri içerisinde duyguların dilini en çok anlayan ya da anladığını söyleyen varlık biz, yani insanlardır. Her duygunun bir dili vardır. İçimizde hissettiğimiz o his ve sonrasında olan davranışımız tamamen bizim isteğimizle oluşur. O hissin içimizde yarattığı duygunun dilini nasıl öğrendiysek olaylara verdiğimiz tepki de onunla aynı oluyor.

Mutlu olduğunuz anları düşünün, en son ne zaman güldünüz en son ne zaman güldürdünüz ? İnsanların mutluluk dili bile çok farklı. Arkadaşınızı güldüren film size çok saçma gelebilir. Her insanın bir frekansı var bu frekanslar birbirine çok yakın olsa dahi, muhakkak farklılıklar olacaktır, ki farklılıklar bizim hayat renklerimizi oluşturur. Duygularınızı bir araç gibi düşünün, düz bir yolda ilerleyen bir otomobil. Öfkelendikçe gaza daha çok basarsınız, vücut kimyanız daha hızlı hareket eder vücut ısınız yükselir, hızlı giden aracınızda ya kontrolü kaybeder çarparsınız ya da etrafınızdakilere çarparsınız. Bu çarpışma hem maddi hem de manevi zarara sebep olur. Öfkelendiğinizde kendinize işte böyle zarar verirsiniz, aşırı ısınmalar,binlerce gereksiz kalp çarpıntısı ilerleyen dönemlerde size geri dönecektir ki bu da hiç hoşunuza gitmeyecektir. Öfkelenmek bir duygudur tıpkı gülmek gibi, sürekli bir şeyler ya da kişiler sizi öfkelendiriyor ise belki de siz yanlış bir dili kullanıyorsunuzdur, belki de sizin frekansınız yanlıştır.

Öfkelenmek doğal bir olaydır. Önemli olan öfkenizi nasıl yönlendirdiğiniz.
Koşarak öfkenizi atıyor olabilirsiniz, bağırarak da olabilir. Özellikle bağıran insanlar, karşındaki kişi sağır olmadıkça bağırmak ahmaklık değil de ne olabilir ? Sizi duyuyor olmasına rağmen bir kişiye bağırma ihtiyacı hissediyorsanız biraz içinize dönmenizi tavsiye ediyorum. Duygularınızı
ifade ederken kullandığınız dil iyi bir iletişim için çok önemli. Hisleriniz boomerang gibidir. Size mutlaka geri dönecektir. Duygularınızın mutlulukta kalması dileğiyle bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: